INFORMACE Z PEČOVATELSKÉ SLUŽBY

Článek otištěný v Žamberských listech 2/2021

INFORMACE Z PEČOVATELSKÉ SLUŽBY

Již se stalo tradicí, že Vám přinášíme statistické údaje z pečovatelské služby v Žamberku. Loňský rok byl velmi náročný pro všechny – i přesto jsme se snažili fungovat tak, jak jsou naši klienti zvyklí.

Pečovali jsme o klienty a podporovali je v tom, aby mohli žít ve svých domácnostech navyklým způsobem života. Kromě jiného jsme celkem poskytli více než 9 400 hodin přímé péče. Naší cílovou skupinou byli v roce 2020 zejména osoby s chronickým onemocněním, dále senioři a osoby s chronickým duševním onemocněním, se zrakovým, mentálním a zdravotním postižením.

Péči jsme poskytli celkem 116 osobám – z toho je 87 žen a 29 mužů. Z celkového počtu žije 70 klientů v bytovém domě – tzv. Penzionu a 46 klientů bydlí v různých částech Žamberka i v okolních obcích. Průměrný věk osob, o které pečujeme je 81 let. Nejmladšímu klientovi je 41 let, nejstarším třem je 97. Věkové rozpětí osob, kterým můžeme poskytovat naše úkony, je široké, což můžete vyčíst z grafu níže. Jsme tu pro všechny v nepříznivé sociální situaci bez omezení věku.

                                      

 

Pečujeme o klienty ve všech stupních závislosti na pomoci druhé osoby – v nejvyšším čtvrtém stupni závislosti jsme měli za loňský rok 8 klientů – jsme  schopni postarat se i o člověka plně upoutaného na lůžko, obvykle  s dopomocí blízkého.

Největší podíl hodin poskytnuté péče představuje pomoc při oblékání, přesun na lůžko, pomoc při podání jídla, dále osobní hygiena, nákupy, pochůzky, doprovázení a  sociální poradenství. Co přesně jsme schopni poskytnout se dozvíte v následující tabulce.

PEČOVATELSKÉ ÚKONY V ROCE 2020

Běžná péče, asistence, dohled (pomoc při oblékání, při přesunu na lůžko či vozík, pomoc při přípravě, ohřátí a podání jídla – snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře; příprava a podání jídla a  pití u ležících a imobilních klientů, připomenutí užití léků, pomoc s orientací – trénování paměti, předčítání knih, povídání – vzpomínání, hraní her)

 6 189 hodin

Pomoc při osobní hygieně (koupání, sprchování, ošetření krémem, výměna inkontinenčních pomůcek, pomoc při použití WC)

1 648 hodin

Pomoc při zajištění chodu domácnosti

207 hodin

Nákupy a pochůzky

901 hodin

Doprovody (na procházku, do obchodu, k lékaři, na poštu, na úřad, do cukrárny, do knihovny, doprovod osoby na vozíku apod.)

 441 hodin

Poskytnutí podmínek pro osobní hygienu (využití naší bezbariérové koupelny)

445 x

Praní a žehlení prádla

606 kg

Doprava pečovatelským autem po Žamberku

1 098 x

Doprava pečovatelským autem mimo Žamberk

663 km

Pokud si vlastními silami nestačíte zajistit péči o sebe nebo pokud o někoho pečujete a potřebujete ulehčit, ozvěte se nám (socialni.csp.zamberk@seznam.cz, tel: 465 617 105, 733 644 874) - rádi Vám pomůžeme s tím, co už sami nezvládáte, v čem potřebujete pomoc a podporu.

Mgr. Petra Maixnerová, sociální pracovnice

INFORMACE Z PEČOVATELSKÉ SLUŽBY

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.