Jak to bylo s Ježíškovými vnoučaty v naší službě...

Ježíškova vnoučata jsou projektem Českého rozhlasu a už sedmým rokem přinášejí radost nejen o Vánocích. Ježíškova vnoučata nejsou pouze „Vánoční akcí“, jsou projektem celoročním, i když nejvíc viditelným děním je samozřejmě předvánoční sbírka.
Jak předvánoční sbírka funguje? Na webu jeziskovavnoucata.cz mají lidé, vždy od poloviny listopadu, možnost vybírat si z tisíců přání seniorů, která následně plní. Souběžně se seznamem přání je otevřená také finanční sbírka, díky které je možné hradit nákladná přání ze seznamu, na která jednotlivci nestačí. Ale také jsou ze sbírky po zbytek roku hrazeny aktivity a potřeby seniorů.

Jak to bylo s Ježíškovými vnoučaty v Pečovatelské službě v Žamberku letos? (tedy vlastně už vloni)

Vytipovali jsme šest našich klientů, kteří nemají to štěstí trávit Vánoce obklopeni svou rodinou a nabídli jim možnost přát si nějaký dárek. Mohou to být dárky hmotné, ale může to být i přání nějakého zážitku, např. výlet do svého rodiště, návštěva divadla, cukrárny nebo třeba projížďka na kole. Klient si může přát téměř cokoli. Poté, co víme komu a víme co, vložíme tato konkrétní přání do databáze Ježíškových vnoučat a čekáme. Obvykle nečekáme dlouho. Na druhé straně už totiž na zadaná přání čekají dobří lidé, vyberou si některé a potom zbývá už jen domluvit konkrétní podobu předání dárku. Celý proces probíhá výhradně přes prostředníka, tj. pracovníka sociální služby. Do té doby, než se konkrétní dárce a obdarovaný po oboustranném souhlasu nakontaktují, příp. setkají, vše je anonymní. Pouze prostředník ví, kdo je dárce a kdo je obdarovaný. Dárci v databázi vidí, odkud senior je, tedy z jakého zařízení sociálních služeb, z jakého místa a ve většině případů je potom i dárce z blízkého okolí, protože dárci si přejí se „svým“ seniorem setkat a dárek předat osobně. Pro všechny strany je to vždycky trochu napínavé. Kdo se s dárkem objeví? Pro koho byl vlastně dárek vybíraný? Bude se dárek líbit? Ta setkání bývají na celé akci nejkrásnější. Dárky bývají krásně a s láskou zabalené, někdy dárci přibalí vlastnoruční výrobky jako cukroví nebo pletený šál. Potěšení bývá oboustranné.

Moc děkuji všem Ježíškovým vnoučatům za jejich dobrá srdce a za jejich nadšení a čas, které jsou ochotni věnovat a obdarovat jimi.

Jak to bylo s Ježíškovými vnoučaty v naší službě...

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.