PÉČE O PEČUJÍCÍ

CENTRUM SOCIÁLNÍ PÉČE MĚSTA ŽAMBERK poskytuje v rámci terénní služby pomoc v domácnostech, kde se na péči o klienty nezřídka podílejí také jejich blízcí. V letošním roce startuje nový projekt „Podpora a pomoc pro osoby, které ji potřebují“ s MAS ORLICKO, z.s. Jako poskytovatel pečovatelské služby úzce spolupracujeme na aktivitě „Podpora neformálně pečujících“.

Zapojení do projektu vnímáme jako velkou příležitost navázat na naši stávající činnost a šanci prohloubit možnosti, jak podpořit pečující osoby. Při poskytování terénní péče se často setkáváme s tím, že rodinám pečujícím o své blízké chybí informace o tom, jak pečovat či kam se obrátit o radu. Tyto prvotní informace rodinám poskytujeme v rámci základního sociálního poradenství. Další potřebná podpora však dosud dostupná nebyla. Rodiny se v průběhu péče o své blízké potýkají s celou řadou situací či potíží, ve kterých potřebují podporu tak, aby péči dobře a dlouhodobě zvládaly. Projekt nabízí celou škálu možností, od edukace a poradenství dle individuálních potřeb (péče o osoby s duševním onemocněním, specifika komunikace s osobou trpící Alzheimerovou chorobou, péče o osobu na lůžku, fyzioterapie, ergoterapie), přes provázení pečujících (prevence pocitu vyhoření, psychologická pomoc) až ke skupinovým setkáním pečujících (sdílení zkušeností, přednášky lektorů).

Pro naši pečovatelskou službu je to vítaná příležitost, jak jít „dál“ za hranice naší služby, jež jsou poměrně přísně „vykolíkovány“ paragrafy zákona. Příležitost, díky níž bude možno podpořit nejen klienty, ale i osoby, které se o své blízké obětavě starají. Jsme rádi, že se této „neviditelné“ a záslužné péči dostane patřičné pozornosti a podpory.

Miroslava Krajčírová, Centrum sociální péče města Žamberk

PÉČE O PEČUJÍCÍ

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.